Biotyna na włosy

Łamliwość i wypadanie włosów bardzo często współistnieją z kruchością paznokci, które mogą łamać się na skutek działania szeregu czynników zewnętrznych. Tego typu dolegliwości możemy wspomagać doustnymi suplementami np. zawierającymi krzem oraz biotynę.

Biotyna to jeden z budulców włosów oraz paznokci, który ma ogromny wpływ na ich kondycję. Biotyna określana również, jako „witamina H” lub „witamina B7” bierze udział w szeregu różnych procesów metabolicznych naszego organizmu. Takich jak:

  • Bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych;
  • Jest niezbędna do prawidłowej przemiany glukozy we krwi – o jej odpowiedni poziom powinni dbać przede wszystkim diabetycy;
  • Wpływa na wzrost i rozwój organizmu;
  • Odpowiada za dobry stan skóry, paznokci i włosów

Biotyna na włosy jest często zalecana przez lekarzy osobom, które zmagają się z wypadaniem włosów. Stosowanie tego suplementu pozytywnie wpływa na porost włosów oraz wzmacnia je, odbudowuje zniszczone włosy i sprawia, że stają się grube, lśniące i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

JAK STOSOWAĆ BIOTYNĘ?

Biotyna wchodzi w skład wielu produktów żywnościowych, ale niestety w niewielkich ilościach. Najwięcej tego składnika zawierają: wątróbka, drożdże, żółtko jaj oraz niektóre warzywa (soja, soczewica). Witamina ta powstaje ponadto w jelicie grubym człowieka, jednak jej wchłanianie jest tu znikome.

W aptece możemy zakupić produkty lecznicze zawierające biotynę w dawce do 5 mg w jednej tabletce/kapsułce. W suplementach diety znajdziemy ten składnik w porcjach rzędu kilkadziesiąt-kilkaset mcg (1000 mcg=1 mg). Wystarczy jedna tabletka lub kapsułka dziennie lub jedna rozpuszczona w wodzie saszetka, w trakcie posiłku, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy B7. Tabletki lub kapsułki z witaminą H pomagają odzyskać włosom utracony blask, wzmacniają je i dodają im sprężystości.

W przypadku niedoboru biotyny lub stosowania jej preparatów należy unikać spożywania surowego białka jaja kurzego, ponieważ w połączeniu z biotyną uniemożliwia jej wchłanianie. Nie należy również przy braniu biotyny spożywać alkoholu, ponieważ powoduje to zmniejszenie stężenia biotyny we krwi.

CENY BIOTYNY

Biotyna jest bowiem nazywana witaminą piękna. Jej działanie nie dotyczy tylko włosów, ale także skóry i paznokci. Dzięki suplementom zawierającym ten związek a włosy są silniejsze i bardziej odżywione. Preparaty z biotyną można kupić bez recepty. Ceny biotyny wahają się od 10 zł do 230 zł. Wszystko zależy od dawki oraz od firmy. Biotynę sprzedaje się w postaci:

  • Tabletek doustnych z biotyną – zawierają kolejno 2,5 lub 5 miligramów biotyny, aby osiągnąć efekt terapeutyczny, wystarczy jedna tabletka dziennie.
  • Szamponów i odżywek do włosów zapobiegających ich wypadaniu i przesuszaniu;

EFEKTY UBOCZNE STOSOWANIA BIOTYNY

Preparaty z biotyną są dobrze tolerowane przez organizm i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Mimo wszystko warto zachować umiar i stosować się do zaleceń znajdujących się na ulotce preparatów witaminowych.

Biotyna podobnie jak każdy inny suplement diety może u niektórych osób wywoływać działania niepożądane. Skutki uboczne zdarzają się sporadycznie – zalicza się do nich m.in.

  • Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku- reakcja alergiczna;
  • Tabletek nie powinny stosować kobiety w ciąży i w okresie laktacji (witamina B7 przenika do kobiecego mleka);
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe;
  • Genetyczne zaburzenia związane z nietolerancją fruktozy.

W przypadku, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane wymienione powyżej oraz te niewymienione w ulotce to należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce.

Karolina

Dr. Karolina J. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uwielbia sport i aktywność fizyczną.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram