Izotek, opinie, działanie i recenzja.

Izotek- opinie, działanie i recenzjaTrądzik to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka, na pewnym etapie życie, niemal każdego człowieka. W co najmniej piętnastu procentach przypadków objawy trądziku są na tyle poważne, że konieczna staje się interwencja farmakologiczna. W aptekach możemy znaleźć bardzo różne leki, suplementy i preparaty wspomagające walkę z krostami, jednak silne tabletki na trądzik na receptę są, co by nie mówić, bezkonkurencyjne w zwalczaniu ostrych objawów trądziku.
W dzisiejszym artykule skupimy się na preparacie, który należy do najskuteczniejszych i najmocniejszych łatwo dostępnych środków pomagających walczyć z pryszczami i zmianami skórnymi wywołanymi przez trądzik. Jest nim Izotek.

Izotek- co to jest?

Pod nazwą Izotek kryje się w rzeczywistości izotretynoina, która jest bardzo mocno działającym lekiem wykorzystywanym do walki z umiarkowaną i ciężką postacią trądziku. Lekarze często przepisują Izotek osobom, które od lat zmagają się z trądzikiem i nie są w stanie pozbyć się jego objawów za pomocą antybiotyków w tabletkach i kremach. Izotek jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi walki z wszystkimi rodzajami tej dokuczliwej choroby skóry.
Właściwości izotretynoiny odkryto po raz pierwszy w 1979 roku. Przeprowadzono wówczas badania, w których podano ją pacjentom zmagającym się z ostrymi i przewlekłymi formami lekoopornego trądziku. Izotretynoina okazała się wyjątkowo skuteczna, a jej podawanie skutkowało trwałym oczyszczanie cery z krost. Przez wiele lat przepisywano ją do walki z ostrymi formami trądziku, jednak dzisiaj coraz częściej używa się jej także do zwalczenia łagodniejszych postaci tej choroby.
Szacuje się, że typowa kuracja z użyciem izotretynoiny trwa od trzech do pięciu miesięcy i w większości przypadków prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Izotek- opinie, działanie i recenzja.

Co warto wiedzieć o trądziku przed rozpoczęciem kuracji Izotekiem?

Trądzik jest niezwykle często spotykaną dolegliwością. Chociaż Izotek jest bardzo skutecznym lekiem, to najlepszą metodą ochrony przed krostami jest zminimalizowanie ich obecności za pomocą prostych zasad. Jak dbać o skórę, żeby nie doprowadzić do rozwoju trądziku? Poniżej przedstawiamy wam kilka najważniejszych faktów i zasad.

 • Aby uniknąć wystąpienia zmian trądzikowych na skórze, trzeba dbać o właściwe nawilżenie i złuszczenie skóry. Mycie twarzy używanie właściwie dobranych kosmetyków pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się pryszczy, gdyż zapobiega zatykaniu się porów. Warto też pamiętać, że dieta bogata w cukry sprzyja występowaniu pryszczy. Z tego powodu warto ograniczyć liczbę słodyczy w diecie.
 • Wbrew obiegowemu przekonaniu, nadmierna higiena skóry nie zawsze pomaga w walce z trądzikiem! Chociaż skórę należy myć, to zbyt częste mycie i używanie niewłaściwych kosmetyków prowadzi do przesuszania skóry, a to z kolei stymuluje produkcję łoju i zwiększa ryzyko powstania brzydkich wyprysków.
 • Wbrew innemu, często wyznawanemu przekonaniu, wyciskanie nie pomaga w walce z pryszczami. Wyciskanie krost nie tylko powoduje, że stają się bardziej widoczne, ale też wydłuża czas gojenia się ranek. Ponadto, rozdrapywanie i wyciskanie pryszczy prowadzi do rozprzestrzenienia się bakterii po twarzy i zwiększa prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się zmian trądzikowych na inne części twarzy. Drapanie i wyciskanie sprzyja też powstawaniu przebarwień i blizn, których usuwanie jest możliwe tylko drogą chirurgiczną.
 • Chociaż trądzik często jest związany z obecnością bakterii, to nie każdy antybiotyk działa na trądzik. Dermatolodzy często przepisują na trądzik kremy z antybiotykami, ale stosowanie takich kremów nie tylko nie zawsze przynosi pożądany efekt, lecz także niszczy dobre bakterie, które powinny znajdować się w ludzkim ciele. Częste stosowanie takich kremów prowadzi do wzrostu odporności na antybiotyki i w długofalowej perspektywie raczej utrudnia walkę z trądzikiem, zamiast ją ułatwiać.

Izotek- efekty stosowania

Izotretynoina posiada szereg właściwości, które pomagają zwalczać objawy trądziku. Według statystyk stosowanie Izoteku usuwa trądzik całkowicie lub częściowo u ponad 95% pacjentów stosujących ten lek przez trzy do pięciu miesięcy. Poniżej wymieniamy najważniejsze efekty stosowania Izoteku:

 • Izotretynoina przyczynia się do znaczącego zmniejszenia rozmiaru gruczołów łojowych (od 35 do 58 procent). Ponadto, gwałtownie zmniejsza ilość produkowanego sebum (nawet do 80 procent).
 • Bakterie P. Acnes, odpowiedzialne za powstawanie trądziku, żyją w gruczołach łojowych, a ponieważ Izotek zmniejsza wytwarzanie sebum, to bakterie tracą pożywkę, na której mogą wzrastać.
 • Izotek znacząco zmniejsza i spowalnia tworzenie się komórek skóry w porach, co pomaga zabezpieczyć je przed zatkaniem. To właśnie zatykanie się porów jest główną przyczyną powstawania pryszczy.
 •  Izotretynoina wykazuje silne działanie przeciwzapalne, co pomaga złagodzić objawy ciężkiego zapalenia gruczołów łojowych, spotykanego powszechnie w ostrych formach trądziku. Izotek- opinie, działanie i recenzja.

Izotek- skład

Preparat przeciwtrądzikowy o nazwie Izotek jest zaliczany do grupy tak zwanych retinoidów, a jego głównym składnikiem czynnym jest oczywiście izotretynoina. Kapsułki Izotek zawierają 10 lub 20 miligramów izotretynoiny, w zależności od tego, czy kupujemy słabszą, czy silniejszą wersję leku. Ponadto znajdziemy w Izoteku składniki dodatkowe: oczyszczony i uwodorniony olej sojowy, żółty wosk, żelatynę, tlenki żelaza, glicerol i dwutlenek tytanu, czyli standardowe substancje wykorzystywane do produkcji kapsułek.
Na rynku dosepne są następujące wersje leku:
Kapsułki miękkie:

 •  Izotek 10 mg, 60 szt.
 •  Izotek 10 mg, 30 szt. (import równoległy, Delfarma)
 • Izotek 10 mg, 60 szt. (import równoległy, Delfarma)
 • Izotek 20 mg, 100 szt.
 • Izotek 20 mg, 60 szt.

Kapsułki elastyczne:

 •  Izotek, 20 mg, 30 szt. (import równoległy, Delfarma)
 •  Izotek, 20 mg, 60 szt. (import równoległy, Delfarma)

Izotek- stosowanie

Izotek to silny lek na trądzik i nie należy go przyjmować bez kontroli lekarza. Przyjmowanie leku jest stosunkowo proste. Kapsułkę należy połknąć i popić wodą albo innym płynem. Kapsułek nie rozgniatamy, nie żujemy i nie ssiemy; pozwala to zapobiec podrażnieniom gardła, do których może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z izotretynoiną.
Jak wygląda dawkowanie Izoteku? Dziennie przyjmuje się tylko jedną tabletkę. Lek izotek należy przyjmować codziennie, co pozwoli na uzyskanie możliwie najlepszych rezultatów. Tabletki bierze się raz dziennie o tej samej, stale dobranej porze. Do dobrze udokumentowanych efektów przyjmowania Izoteku należy początkowe pogorszenie objawów trądziku, które po upływie około tygodnia zaczynają zanikać.
Leku nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące. Przy stosowaniu izoteku nie należy prowadzić suplementacji za pomocą witaminy A. Nie należy też przyjmować dwóch dawek leku jednocześnie. W przypadku pominięcia dawki należy ją jak najszybciej przyjąć, jeśli jednak zbliża się już pora na kolejną dawkę, wówczas nie przyjmujemy zapomnianej dawki.

Izotek- skutki uboczne

Kuracja Izotekiem może powodować efekty uboczne i przed je rozpoczęciem trzeba koniecznie poinformować lekarza o:

 • uczuleniach na jakiekolwiek leki,
 • chorobach i dolegliwościach związanych z wątrobą,
 • wysokim poziomie cholesterolu,
 • przyjmowaniu antybiotyków,
 • ciąży lub planach zajścia w ciążę,karmieniu piersią.

Najczęściej występujące działania niepożądane związane z przyjmowaniem kapsułek Izotek to:

 • zapalenie spojówek,
 • bóle mięśni,
 • suchość i świąd skóry,
 • bóle stawów,
 • rumień,
 • bóle głowy,
 • podrażnienie błon śluzowych,
 • obecność krwi i białka w moczu.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Izotek- cena i dostępność

Silny lek na trądzik Izotek można kupić w większości aptek, po okazaniu recepty. Ceny za opakowania kształtują się następująco:

 • Izotek 10 miligramów, 30 sztuk – 42,95 złotych
 • Izotek 10 miligramów, kapsułki miękkie, 60 sztuk cena – od 78 do 114.99 zł.
 • Izotek 20 miligramów, kapsułki miękkie, 60 sztuk cena – od 90 do 98.99 zł

Izotek- opinie internautów

Tabletki Izotek należą do najskuteczniejszych i najsilniej działających leków zwalczających objawy i przyczyny trądziku. Lektura opinii zamieszczonych w Internecie nie pozostawiają co do tego żadnych złudzeń. Poniżej zamieszczamy wybrane opinie na temat Izoteku. Pochodzą one z moderowanych forów o sprawdzonej renomie. Wypowiedzi cytujemy z zachowaniem niezmienionej, oryginalnej formy i pisowni.

Trądzik zaatakował mnie po raz pierwszy w czasach szkolnych. Mówiono mi, że to przejdzie, ale nie przechodziło, a właściwie to było tylko gorzej i gorzej... krosty nie chciały znikać, moja samoocena leciała na łeb na szyję, czułam się brzydka i przegrana. Maści, kremy i tabletki nie działały. Za namową lekarza zdecydowałam się w końcu na leczenie Izotekiem... miałam nadzieję, że wystarczy mi jakiś lek bez recepty, ale to nie działało. Zaczęłam brac Izotek. Początrkowo było jeszcze gorzej niż na początku... brałam jednak te tablewtki zgodnie z zaleceniami lekarza i stopniowo zaczęło się poprawiać. Krosty zaczęły się zmniejszać, moja cera poprawiła się. Teraz jest o wiele lepiej, wyglądam o wiele, wiele lepiej niż wcześniej i prawie nie mam już krost. Jestem w trzecim miesiącu kuracji izotekiem. Mam nadzieję, że po zakończeniu krosty już nigdy nie wrócą.

Joasia ze Stargardu.

Walcze z trądzkiem od lat... moja twarz wygląda jak pizza i śmiano się ze mnie w szkole strasznie z tego powodu, no a ja sam czułem się przez to jak śmieć, naprawdę... bo brzydki byłem jak noc... Antybiotyki, kremy, setki złotyyhcn wydanych na dermatologa, nic mi nie pomagało... w końcu usłyszałem o Izoteku i poprosiłem lekarza, żeby mi go przepisał... przepisał... Biroę tabletki raz dziennie codziennie od dwóch miesięcy i efgekt jest taki, że trądziku już prawie nie ma, a mojia twarz wreszcie wygląda normalnie... Licze, że wreszcie pookonałem to draństwqo!!!

Tomek z Łowicza.

A wy? Stosowalicie albo stosujecie Izotek? Jeżeli tak, to napiszcie o tym w komentarzu!

Karolina

Dr. Karolina J. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uwielbia sport i aktywność fizyczną.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram