KOENZYM Q10

Koenzym Q10

Koenzym Q10 najczęściej kojarzony jest, jako eliksir młodości. Koenzym Q10 ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Doskonale wpływa na dotlenienie komórek i chroni je przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniając w ten sposób procesy starzenia się komórek.

Składnik ubichinon bierze udział w procesach produkcji energii, która jest potrzebna przede wszystkim mięśniom szkieletowym oraz sercu.

Suplementy diety, które zawierają koenzym Q10, dostępne są w formie kremu, kapsułek, tabletek, kropli, a także w wysoce przyswajalnej postaci nanocząsteczek w płynie. Wraz z wiekiem jego zawartość w organizmie maleje, dlatego warto brać suplementy po 30 rokiem życia. U takich osób obserwuje się pierwsze objawy obniżonego poziomu ubichinonu, takie jak:

  • Spadek energii i kondycji;
  • Częstsze infekcje;
  • Kłopoty z sercem;
  • Zwiotczenie skóry, zmarszczki.

Stosowanie suplementów z zawartością liposomalnego koenzymu Q10 jest szczególnie polecane osobom uprawiającym sport oraz osobom starszym.

WŁAŚCIWOŚCI KOENZYMU Q10

Koenzym Q10 jest związkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wspiera m.in. pracę układu odpornościowego, krążenia, jelit czy metabolizmu. Jak i również jest składnikiem zębów oraz kości.

Składnik ten wspomaga leczenie wielu poważnych chorób:

  • Niewydolności krążenia i nadciśnienie tętnicze;
  • Choroby niedokrwiennej serca oraz niektórych chorób mięśnia;
  • Miażdżycy;
  • Parodontozy;
  • Cukrzycy typu II;
  • Choroby Parkinsona i Alzheimera.

Koenzym Q10 pozytywnie wpływa również na wygląd skóry, dlatego ma właściwości utleniające i redukujące. Koenzym Q10 w kosmetyce jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków odmładzających, odżywek do włosów, a także suplementów poprawiających wygląd skóry.

JAKIE SĄ CENY?

Do najbogatszych źródeł koenzymu Q10 zalicza się takie produkty jak łosoś, makrele, sardynki oraz wołowe serca i wątroby. W olejach, szpinaku, brokułach i produktach pełnoziarnistych. Warto nadmienić, że produkty gotowane zostają pozbawione tego związku.

Koenzym Q10 można spotkać w różnych preparatach. Są to przede wszystkim kosmetyki do pielęgnacji skóry. Dzięki zawartości tej cennej substancji skóra nie traci kwasu hialuronowego, który ma wpływ na zdrowy wygląd cery. Co więcej – koenzym zawarty w pielęgnacyjnym preparacie wspomaga przyswajanie pozostałych składników kosmetyku. Tutaj ceny kosmetyków się wahają od 15 zł do 180 zł.

Koenzym Q10 występuje również w suplementach diety. Występują one w różnorodnej formie – najczęściej jednak jako tabletki i kapsułki. Ceny wahają się od 26 zł do 200 zł.

PRZECIWSKAZANIA

Przede wszystkim produkty zawierające koenzym Q10 są zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane przez organizm. Jednak koenzym może zmniejszać skuteczność leków przeciwzakrzepowych (np. warfaryny) oraz niektórych składników chemioterapii. Oprócz tego osoby chorujące na cukrzycę lub zmagające się z chorobami mięśnia sercowego lub z niskim ciśnieniem powinny przed suplementacją zwrócić się o poradę do lekarza.

Szczególną ostrożność powinny również zachować osoby biorące leki na nadciśnienie, chcące suplementować koenzym u dzieci, po zabiegach chirurgicznych (ubichinon rozrzedza krew) oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Takie osoby nie powinny przyjmować produktów zawierających koenzym Q10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *