Piloxidil: lek na wypadanie włosów bez recepty, opinie, działanie, cena

Piloxidil - lek na łysienieŁysienie jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, niemniej jednak nie wszyscy potrafią się z nim pogodzić i starają się mu przeciwdziałać. Walka z łysieniem nie należy jednak do łatwych; jest właściwie całkiem odwrotnie. Bez wsparcia farmakologicznego nie da się powstrzymać wypadania włosów. Pośród dostępnych na rynku specyfików mających stymulować wzrost włosów możemy znaleźć tez takie, które można nabyć bez recepty. Czy to możliwe, żeby istniał skuteczny lek na wypadanie włosów bez recepty? Według wielu osób takim lekiem może być Piloxidil, którego charakterystykę postanowiliśmy przybliżyć w tym wpisie. Zapraszamy do lektury!

 

Piloxidil 2%. Co to jest?

Piloxidil to dostępny bez recepty lek (a nie suplement!) który służy do leczenia wypadania włosów. Jego głównym zadaniem jest hamowanie wypadania włosów i stymulowanie ich odrastania. Substancja czynna odpowiedzialna za działanie leku do minoksydyl, który występuje tu pod postacią dwuprocentowego roztworu. Badania naukowe (Varothai S, Bergfeld WF. Androgenetic alopecia: an evidence-based treatment update. Am J Clin Dermatol. 2014 Jul;15(3):217-30) wskazują, że dwuprocentowe stężenie minoksydylu przynosi najlepsze rezultaty przy leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn i u kobiet.
Preparat, sprzedawany pod postacią sprayu, nakłada się bezpośrednio na skórę głowy. Stężenie minoksydylu wynosi 2%, a więc 20 miligramów na mililitr. Z produktu mogą korzystać mężczyźni i kobiety w wieku od osiemnastego do sześćdziesiątego piątego roku życia.
Producent zaznacza w dołączonej do leku ulotce, że największą skuteczność działania leku obserwuje się u osób młodych, u których łysienie jest we wczesnej fazie zaawansowania. Ponadto, wyniki kuracji są bezpośrednio uzależnione od miejsca wypadania włosów. Najlepsze efekty przynosi stosowanie Piloxidilu w pobliżu czubka głowy.

Łysienie

Piloxidil: jak stosować?

Jednorazowa dawka preparatu wynosi dokładnie 1 mililitr, który odmierza się za pomocą dołączonej pompki. Jedno naciśnięcie pompki odmierza 0,2 mililitra, co oznacza, że jednorazową dawkę otrzymamy po pięciokrotnym przyciśnięciu. Lek należy aplikować dwa razy na dobę, w odstępach dwunastogodzinnych.
Lek nakłada się w miejsca wypadania włosów i delikatnie wciera w skórę. Należy pamiętać, aby nie przekraczać dawki zalecanej przez producenta.
Ważnym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ na powodzenie kuracji jest zachowanie co najmniej czterogodzinnego odstępu pomiędzy zastosowaniem leku a myciem głowy i włosów.
Piloxidil jest lekiem, którego efekty nie pojawiają się natychmiastowo. Przyjmuje się, że efekty kuracji mogą pojawić się nawet po roku. Jeżeli w ciągu dwunastu miesięcy nie zauważymy znaczącej różnicy w stopniu owłosienia, wówczas należy przerwać kurację.

Piloxidil: efekty stosowania.

Pierwsze efekty stosowania Piloxidilu to zahamowanie wypadania włosów. Zazwyczaj obserwuje się to po około dwóch miesiącach stosowania leku. Odrastanie włosów przychodzi później, bo po około czterech albo nawet pięciu miesiącach kuracji.
Producent zaznacza w ulotce, że efekty stosowania produktu cofają się po kilku miesiącach od zaprzestania stosowania. Odwracalność efektów jest dobrze udokumentowanym zjawiskiem, które obserwuje się przy wszystkich lekach zawierających minoksydyl.

Lek na łysienie - efekty

Piloxidil: przeciwwskazania.

Leki na łysienie zawierające minoksydyl są zasadniczo bezpieczne, ale jak wszystkie leki mogą powodować działania niepożądane i nie mogą być stosowane przez każdego.
Głównym przeciwwskazaniem do używania Piloxdilu jest uczulenie na minoksydyl lub jakąkolwiek z substancji pomocniczych zawartych w leku, Do pomocniczych substancji znajdujących się w Piloxidilu należą: glikol propylenowy, etanol i woda destylowana.
Leku nie powinno się stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.
Piloxodilu nie powinny używać osoby zmagające się z chorobami skóry w rejonie głowy. Do takich chorób należą: łuszczyca, zmiany łojotokowe, stany zapalne skóry czy przerwy w ciągłości naskórka. Bezwzględnie nie wolno stosować leku przy poparzeniach, nadciśnieniu tętniczym i przy przyjmowaniu innych leków.

Piloxidil. Cena i dostępność.

Lek na wypadanie włosów Piloxodil można nabyć we wszystkich aptekach stacjonarnych i internetowych. Jedno opakowanie Piloxidilu zawiera sześćdziesiąt mililitrów leku, co wystarcza na miesiąc kuracji. Cena za opakowanie wynosi około dwudziestu złotych, aczkolwiek może ulegać wahaniom w obie strony. Jest to uzależnione od marży.

Piloxodil. Opinie na forach.

Leki bazujące na minoksydylu cieszą się bardzo dobrą reputacją, a to dlatego, że sam minoksydyl jest dobrze przebadany, a jego skuteczność potwierdzona badaniami. O tym, że minoksydyl działa, donoszą również internauci. Opinie zamieszczane w sieci są pozytywne i przemawiają zdecydowanie na korzyść Piloxodilu. W sieci znajdziemy też opinie negatywne, ale nie ma ich wiele, a większość z nich budzi pewne wątpliwości. Wiele osób twierdzi bowiem, że Piloxodil nie działa, a jednocześnie przyznają, że przyjmowali lek stosunkowo krótko - o wiele krócej niż trzeba, żeby uzyskać pierwsze efekty. W niektórych przypadkach widać też, że internauci źle rozpoznają swój problem. Trzeba pamiętać, że Piloxodil stworzono z myślą o leczeniu łysienia typu męskiego. Na inne typy łysienia ten lek nie pomoże. W takich sytuacjach dobrze widać, dlaczego zawsze warto konsultować rozpoczęcie kuracji i suplementacji z lekarzem. Laik jest o wiele bardziej narażony na błędne rozpoznanie problemu niż fachowiec.
Poniżej prezentujemy dwie wybrane opinie pochodzące z forum Wizaż. Jak zobaczycie, jedna z nich jest właśnie przykładem na błędne rozpoznanie problemu, do czego autor zresztą się przyznaje.

Zacząłem łysieć około trzydziestki i chociaż wydawało mi się to normalne, bo w końcu każdy facet zaczyna kiedyś łysieć, to tempo tego łysienia bardzo mnie niepokoiło. W końcu uznałem, że za młody jestem na to, żeby mieć na głowie placek i wianuszek kłaków wokół, i skonsultowałem się z lekrzem. Lekarz doradził mi Piloxodil, przy czym zastrzegł, że efekty mogą się pojawić naprawde późno, bo po czterech, pięciu miesiącahc od rozpoczęcia kuracji. Przyjąłem to do wiadomości i uznałem, że zaryzykuję, chociaz z natury jestem raczej niecierpliwy. Aby sprawdzić, czy lek naprawde działa, robiłem sobie co tydzień zdjęcie... po roku, porównując te moje autoporetety, nie mam nawet cienia wątpliwości. Piloxodil działa, a włosy dzięki niemu naprawdę odrastają!

Marcin z Fromborka.

Bardzo brzydko łysieję, brzydko i intensywnie, więc uznałem, że trzeba coś z tym zrobić no i kupiłem Piloxodil. Opinie w sieci mnie przekonały żeby spróbować, ale po dwóch miesiącach nie zmieniło się nic albo prawie nic. Łysina jak była, tak dalej została, chociaż może nieco przestała się pogłebiać. Tak czy owak nic mi nie odrastało i przerwałem kurację. Potem lekarz mi powiedział, że za wcześnie przerwałem, bo Piloxodil działa czasem nawet i po pół roku od rozpoczęcia leczenia. Spróbowałem jeszcze raz,.mija właśnie pól roku od drugiego rozpoczęcia i wreszcie coś mi chyba odrasta.

Jerzy z Suwałk.

A czy ty stosowałeś Piloxodil albo znasz kogoś, kto to robił? Jeśli tak, to podziel się z nami swoją opinią i zamieść komentarz pod artykułem!

Karolina

Dr. Karolina J. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uwielbia sport i aktywność fizyczną.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram