Antybiotyk Tetralysal. Potężne narzędzie do walki z trądzikiem, opinie, działanie, cena

Antybiotyk Tetralysal. Potężne narzędzie do walki z trądzikiem, opinie, działanie, cena 1Przedstawiamy naszym czytelnikom kolejny wpis poświęcony preparatom przeznaczonym do walki z trądzikiem. Obiektem naszego zainteresowania jest tym razem antybiotyk na trądzik Tetralysal.
Walka z trądzikiem nie jest łatwa. Trądzik może mieć różnorodne przyczyny, co oznacza, że nie da się właściwie stworzyć uniwersalnego środka zdolnego do usuwania pryszczy i krost bez względu na etiologię. Jest jednak możliwe stworzenie preparatu, który uderza w same objawy trądziku.
Tetralysal, w przeciwieństwie do wcześniej omawianych suplementów i leków, należy do grupy mocnych środków farmakologicznych. Jest to dostępny wyłącznie na receptę antybiotyk, przepisywany przez dermatologów do zwalczania ciężkich postaci trądziku. Czy działa? Czy warto z niego korzystać? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w poniższym artykule.

Tetralysal: Działanie

Lek Tetralysal należy do grupy antybiotyków, co oznacza, że wykazuje silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Hamuje namnażanie bakterii i zabija bakterie już istniejące w organizmie.
Tetralysal jest ukierunkowany na zwalczanie kategorii gatunków bakterii odpowiedzialnych za stany zapalne skóry i za występowanie krost, cyst i pryszczy. Stosowanie tego leku umożliwia więc skuteczne uderzenie bezpośrednio w źródła trądziku. Jego działanie jest uwarunkowane zdolnością do hamowania biosyntezy białek bakteryjnych.

Tetralysal 300mg: Skład

Antybiotyk Tetralysal jest sprzedawany pod postacią twardych kapsułek, które zawierają 408 miligramów limecykliny. Jest to dawka odpowiadająca 300mg tetracykliny.
Dokładny skład prezentuje się następująco:

 • 408 miligramów limecykliny,
 • stearynian magnezu,
 • krzemionka koloidalna uwodniona,
 • żelatyna,
 • dwutlenek tytanu (E171),
 • erytrozyna (E127),
 • żółcień chinolinowa (E104),
 • indygokarmin.

Lek Tetralysal: Stosowanie

Leków antybiotykowych nie należy stosować bez wiedzy lekarza i niezgodnie z jego zaleceniami. Dokładne zasady stosowania Tetralysalu ustala lekarz dermatolog i są one uzależnione od typu leczenia i rodzaju trądziku z którym się walczy.
Najczęściej spotykany wzór leczenia trądziku pospolitego zakłada przyjmowanie jednej kapsułki leku dziennie przez okres dwunastu tygodni, czyli przez trzy miesiące.
W przypadku leczenia trądziku różowatego stosuje się leczenie dwufazowe. W pierwszej fazie kuracji podaje się dwie kapsułki leku (zawierające 6000mg tetracykliny) dziennie przez okres dziesięciu dni, a następnie schodzi się do poziomu jednej kapsułki (300mg) na dobę i kontynuuje się kurację przez czas od trzech do sześciu miesięcy.
Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży w wieku powyżej dwunastu lat. Leku nie należy przyjmować bez wiedzy lekarza i nie należy samodzielnie przerywać leczenia.
Antybiotyk Tetralysal można przyjmować niezależnie od posiłku i pory dnia. Wiele osób zadanie pytanie o relacje łączące Tetralysal i alkohol. W trakcie kuracji nie należy pić napojów zawierających alkohol, tak samo jak w przypadku innych antybiotyków.

Antybiotyk Tetralysal. Potężne narzędzie do walki z trądzikiem, opinie, działanie, cena 2

Tetralysal: Skutki uboczne

Wszystkie leki mogą powodować skutki uboczne i Tetralysal nie jest tu wyjątkiem. W razie wystąpienia niepożądanych efektów przyjmowania leku należy przerwać leczenie i nawiązać kontakt bądź z lekarzem, bądź z farmaceutą. W pierwszej kolejności zalecany farmaceutę, ponieważ wizyta w aptece jest o wiele łatwiejsza do zorganizowania i szybsza niż zapisywanie się do lekarza
Często występujące skutki uboczne (obserwowane u średnio jednego na sto pacjentów) Tetralysalu to:

 • nudności,
 • ból brzucha,
 • ból głowy,
 • biegunka.

Pozostałe skutki uboczne, obserwowane u mniej niż jednego pacjenta na sto, to:

 • gorączka,
 • przebarwienia zębów,
 • niedokrwistość hemolityczna,
 • wymioty,
 • wysypka rumieniowata, świąd, zapalenie skóry,
 • zaburzenia widzenia, w tym podwójne widzenie, trwała utrata wzroku,
 • wypadanie włosów,
 • zwiększona podatność na infekcje wirusowe,
 • zaburzenia czynności wątroby.

Ponadto, nie należy wystawiać się w trakcie kuracji na działanie promieni ultrafioletowych, a więc na silne słońce. Może to powodować działanie fototoksyczne leku.

Tetralysal a ciąża

Przyjmowanie antybiotyku z tetracykliną może obniżać skuteczność terapii hormonalnej, co oznacza, że u kobiet przyjmujących doustną antykoncepcję hormonalną (tzw. pigułki antykoncepcyjne) działanie tych preparatów może być osłabione. Wskazane jest więc stosowanie dodatkowych środków zapobiegania ciąży.

Antybiotyk Tetralysal. Potężne narzędzie do walki z trądzikiem, opinie, działanie, cena 3

Tetralysal: Przeciwwskazania

Skutków ubocznych można uniknąć, jeżeli zastosujemy odpowiednie środki ostrożności. Leku Tetralysal nie należy stosować u osób, u których stwierdzono nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych,
Ponadto, antybiotyku Tetralysal nie należy stosować w następujących przypadkach:

 • u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią
 • u dzieci poniżej 12 roku życia – zawarte w leku składniki mogą spowodować trwałe przebarwienia zębów oraz hipoplazję szkliwa,
 • u pacjentów przyjmujących zobojętniające, doustne środki przeciwzakrzepowe,
 • u pacjentów przyjmujących środki z retinoidami.

W poniższych przypadkach należy natomiast zachować szczególną ostrożność:

w sytuacji wystąpienia zmian skórnych,
w przypadku pacjentów dotkniętych zaburzeniami pracy wątroby i/lub nerek,
w przypadku wystąpienia silnej biegunki.

Tetralysal: Cena i dostępność

Lek Tetralysal jest dostępny we wszystkich aptekach stacjonarnych i wydawany wyłącznie na receptę. Nie należy kupować leku Tetralysal bez recepty, u źródeł innych niż apteczne.
Lek niee jest refundowany, a jego cena wynosi zazwyczaj około 25 złotych za opakowanie zawierające 16 kapsułek.

Tetralysal: Opinie dermatologów i użytkowników

Tym razem nie będziemy przytaczać poszczególnych opinii, ponieważ cechuje je duże zróżnicowanie. Warto jednak podkreślić, że zdecydowana większość ludzi chwali skuteczne i silne działanie leku, który spełnia postawione mu oczekiwania.
Użytkownicy zwracają uwagę, że często występującymi efektami ubocznymi kuracji jest osłabienie, które pojawia się najczęściej na początku leczenia i z czasem całkowicie zanika.

Stosowałeś lek Tetralysal? Napisz o tym w komentarzu!

Karolina

Dr. Karolina J. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uwielbia sport i aktywność fizyczną.

Podobne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram